خانه / مقالات / تحقیق در قرآن / تشکیل نطفه و جنین از نگاه قرآن

تشکیل نطفه و جنین از نگاه قرآن

معجزات علمی قرآن (3)

تشکیل نطفه و چسبیدن آن به رحم در مراحل بعد از تشکیل

در ادامه دو بخش قبل در رابطه با معجزات علمی قرآن، اگر به جستجوی حقایق قرآنی در مورد شکل گیری انسان بپردازیم؛ به حقایق جالب دیگری دست پیدا می کنیم.
هنگاهی که یک اسپرم از مرد با یک تخمک از زن لقاح می یابد، نطفه کودک شکل می گیرد. یک تک سلولی که به عنوان زیگوت یا “تخم” شناخته می شود؛ که به تدریج شروع به تقسیمات سلولی می کند و کم کم به تکه ای از گوشت به نام جنین یا embryo تبدیل می شود؛ که البته با چشم مسلح قابل رؤیت می باشد.
جنین در طول دوره رشد خود در فضای خالی رحم معلق نمی ماند بلکه با چیزی شبیه به ریشه به صورت پایدار و محکم به دیواره رحم می چسبد. از طریق این باند جنین می تواند مواد ضروری مورد نیاز برای رشد خود را از خون مادر تغذیه کند.
Keith L. Moore, et al., Human Development as Described in the Qur’an and Sunnah (Makkah: Commission on Scientific Signs of the Qur’an and Sunnah, 1992), 36
بسیار شگفت انگیز است که جنین در حال رشد در رحم مادر در قرآن به “علق” تشبیه شده است.
سوره مبارکه علق:
اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ (1) خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ (2) اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ (3)
بخوان به نام پروردگارت که آفرید (1) انسان را از خونی بسته شده آفرید (2) بخوان که پروردگار تو از هر کریمی کریمتر است (3)
تفسیر: در جمله (خلق الانسان من علق ) منظور از (انسان ) جنس بشر است، كه از راه تناسل پديد مى آيد، و كلمه (علق ) به معناى خون بسته شده است، يعنى اولين حالتى كه منى در رحم به خود مى گيرد.
پس آيه شريفه، به تدبير الهى وارد بر انسان اشاره دارد، تدبيرش از لحظه اى كه به صورت علقه در مى آيد، تا وقتى كه انسانى تام الخلقه مى شود، و داراى صفاتى عجيب و افعالى محير العقول مى گردد، پس انسان انسانى تمام و كامل نمى شود، مگر به تدبير مستمر و پى در پى خداى تعالى كه اين تدبير پى در پى چيزى نيست مگر خلقت پى در پى، (پس ممكن نيست خلقت را از خدا و تدبير را از غير او بدانيم ) پس خداى تعالى بعين همان دليل كه خالق انسان است مدبر او نيز هست در نتيجه انسان چاره اى جز اين ندارد كه خداى واحد را رب خود بگيرد. بنا بر اين در جمله مورد بحث احتجاجى بر توحيد در ربوبيت شده است(تفسیر المیزان، علامه طباطبایی).

معنای کلمه “علق” در عربی “چیزی که چسبیده به یک جا” است؛ که به معنای واقعی برای توصیف زالو که به بدن چسبیده و از خون میزبان می مکد استفاده می شود.
کاملاً بدیهی است که استفاده از چنین کلمه ی خاصی برای جنین در حال رشد در رحم مادر، ثابت می کند که قرآن کلام پروردگار جهانیان است.
تصویر زیر که شکل گیری جنین را در رحم مادر نشان می دهد، توسط جنین شناسی مدرن کشف شده است که به رحم مادر چسبیده و از خون مادر تغذیه می کند. به طور معجزه آسایی 14 قرن پیش در قرآن کلمه “علق” (چیزی که چسبیده به یک جا) برای این مرحله از رشد جنین استفاده شده است.

جنین

جنین چسبیده به رحم مادر

و من الله توفیق
گروه نویسندگان سایتفتنه های آخرالزمان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme