خانه / مقالات / تحقیق در قرآن / تعیین جنسیت جنین توسط اسپرم از نگاه قرآن

تعیین جنسیت جنین توسط اسپرم از نگاه قرآن

معجزات علمی قرآن (2)

تا قبل از پیشرفت علم ژنتیک، تصور بر این بود که جنسیت کودک توسط مادر تعیین می شود و یا حداقل والدین هر دو در تعیین جنست نقش دارند. اما قرآن کریم اطلاعات متفاوتی به ما می دهد که نشان می دهد مونث یا مذکر بودن توسط قطره ای از مایع منی خارج شده مشخص می شود.

سوره مبارکه نجم آیات 46-45

وَ أَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَيْنِ الذَّکَرَ وَ الْأُنْثى‏ (45) مِنْ نُطْفَةٍ إِذا تُمْنى (46)

*و اوست که دو جفت ( دو صنف ) نر و ماده را بیافرید (45) از نطفه ای آن گاه که در رحم ریخته شود(46)

سوره مبارکه قیامت آیات 39-37

أَ لَمْ يَکُ نُطْفَةً مِنْ مَنِيٍّ يُمْنى‏(37) ثُمَّ کانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى(38) فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّکَرَ وَ الْأُنْثى‏ (39)

*مگر او قطره ای از آب منی که در رحم زن ریخته می شود نبود؟! ( و از حیث وجود اسپرها و اوول در آن و اسرار نهفته آنها اندازه گیری می شود؟) (37) سپس علقه ای ( خون بسته ای ) شد ، پس ( خدا ) او را ( در مراحل دیگری ) بیافرید و ( اندام های او را ) درست و کامل نمود. (38) آن گاه از آن ، دو زوج نر و ماده قرار داد. (39)

اسپرم

شرکت یک اسپرم در لقاح

با پیشرفت علم ژنتیک و بیولوژی مولکولی اطلاعات داده شده توسط قرآن به اثبات رسید. امروزه می دانیم که جنسیت توسط سلول های اسپرم مردانه تعیین می شود و مادر نقشی در تعیین آن ندارد.

کروموزوم Y حامل خصوصیات و ویژگی مردانه و کروموزوم X حامل ویژگی های زنانه است. در تخمک تنها کروموزوم X و در اسپرم هردو کروموزوم X و Y وجود دارد، بنابراین جنسیت کودک بستگی به این دارد که کدام یک از کروموزوم های اسپرم وارد تخمک شود؛ به عبارت دیگر همانطور که در قرآن نیز ذکر شده است فاکتور تعیین جنسیت مایع منی است. مایع منی حاوی اسپرم های با کروموزم X و Y است و جنسیت بستگی دارد به اینکه کدام یک از این اسپرم ها وارد تخمک می شود.
این حقیقت که در زمان نزول قرآن، علم در این حد پیشرفت نکرده بود، مدرکی بر الهی بودن آیات آن است.

کروموزوم

کروموزوم های انسان

کروموزوم ها المان های مهمی در تعیین جنسیت هستند؛ یک جفت کروموزوم از 23 جفت کروموزومی که خصوصیات ساختاری انسان را تعیین می کنند، به عنوان کروموزوم جنسی شناخته شده اند.
این دو کروموزم در جنس زن به صورت XX و در جنس مرد XY می باشد، علت نامگذاری شباهت این کروموزوم ها به حروف X و Y است. کروموزوم Y ژن هایی را حمل می کند که مرد بودن را تعیین می کند در حالیکه کروموزوم X حامل کدهایی است که موجب به وجود آمدن خصوصیات زنانه می شود.
بعد از عمل لقاح و تلقیح اسپرم با تخمک، خصوصیات جنینی که ترکیبی از خصوصیات والدین است به وجود می آید. اگر اسپرم حاوی کروموزوم X باشد فرزند دختر و چنانچه حاوی کروموزوم Y باشد فرزند پسر است. به عبارت دیگر جنسیت کودک توسط کروموزوم اسپرمی تعیین می شود که وارد تخمک شده باشد.
هیچ کدام از این اطلاعات تا کشفیات قرن بیستم شناخته شده نبود. در بسیاری از فرهنگ ها که معتقد به تعیین جنسیت توسط زن بودند، مادر با تولد نوزاد دختر مورد سرزنش قرار می گرفت.
14 قرن پیش، قبل از اینکه علم ژنتیک کشف شود و به پیشرفت های کنونی دست یابد، قرآن این خرافات را رد کرد و اشاره کرد که تعیین جنسیت بر عهده زن نیست بلکه بر عهده مایع منی خارج شده از مردان است.

*ترجمه آیت الله مشکینی

گروه نویسندگان سایتفتنه های آخرالزمان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme