خانه / بررسی شبهات / درخت چنار زرآباد قزوین یا درخت خون اژدها

درخت چنار زرآباد قزوین یا درخت خون اژدها

داستان درخت های خونبار چیست؟

بررسی شبهات (2)

شبهه: انتساب تصاویر درخت خون اژدها به اعتقادات شیعیان در مورد واقعه عاشورا

متأسفانه این روزها شاهد نقشه های پلید دشمنان شیعه برای خرافی نشان دادن این مذهب هستیم و از هر سو مورد حمله قرار گرفته است. در برخی از شبکه های اجتماعی تصاویری از درخت خون اژدها دیده می شود مبنی بر اینکه عصاره قرمز این درخت به واقعه عاشورا مربوط بوده و سعی دارند با تبلیغات گسترده مذهب حق شیعه را به عنوان مذهب خرافی جلوه دهند و پس از مدتی حقایق ماجرا را برملا سازند و اعلام کنند که این مذهب به چیزی جز اکاذیب معتقد نیست.

با توجه به اینکه مذهب حق شیعه برای اثبات حقانیت خود نیازی به اتفاقاتی از این قبیل ندارد، لذا در راستای مبارزه با نشر اکاذیب از سوی جاهلان مدرن، سعی براین شد حقایق این درخت را در قالب مقاله ای کوتاه برای خوانندگان سایت “فتنه های آخرالزمان” ارائه دهیم.

درخت Dragon Blood یا درخت خون اژدها با نام علمی (Dracaena cinnabari) نخستین بار در سال 1835 توسط ولستد (Lieutenant Wellsted) در سفر اکتشافی به جزایر “سُقُطرا عربان“، مجمع‌الجزایر واقع در غرب اقیانوس هند، میان دو قارهٔ آسیا و آفریقا و در دهانهٔ خلیج عدن از آنِ کشور یمن، کشف شد.

درخت خون اژدها

درخت خون اژدها

علت نامگذاری آن عصاره قرمز خونی است که این درخت ترشح می کند، این عصاره در اثر آسیب دیدگی ساقه و شکستن شاخه آن از درخت خارج می شود.
درخت خون اژدها در ماه فوریه گل می دهد و تا شکفتن کامل گل های آن 5 ماه طول می کشد. حالت چتر مانند آن از تبخیر آب پیرامون ریشه ها جلوگیری می کند.

درخت خون اژدها
نام علمی Dracaena cinnabari
راسته مارچوبه سانان
تیره Ruscaceae
درخت دراگون بلاد

درخت خون اژدها، با برگ های سوزنی و عصاره قرمز

ازعصاره قرمز رنگ این درخت جهت مصارف دارویی در درمان بسیاری از مشکلات تنفسی و دستگاه گوارشی، ماده منعقد کننده خون و درمان برای اسهال، تب، زخم در دهان، گلو، روده و معده، اسانس در خمیر دندان، تهیه آدامس و در مصارف صنعتی برای رنگ کاری مانند رنگ کردن پشم و الیاف و تهیه پودر رنگ طبیعی استفاده می شود؛ همچنین بومیان از صمغ آن جهت پانسمان و ضدعفونی نمودن انواع زخم و جراحت استفاده می کنند.

اما سوالی که ممکن است برای برخی افراد مطرح شود، خبر خبرگزاری های “ایرنا“، “شیعه نیوز” و “مشرق نیوز” می باشد که در رابطه با درخت زرآباد قزوین منتشر شد. نکته ای که توجه این خبرگزاری ها را جلب کرده، عصاره دهی درخت زرآباد قزوین در روز عاشورا است؛ این پدیده هرساله در روز عاشورا در حالی اتفاق می افتد که ماه های قمری با ماه های شمسی و میلادی ده روز اختلاف دارد و این نکته قابل تأمل است.

در سایت خبری “مشرق نیوز” از این درخت به عنوان درخت چنار یاد شده که با توجه به تصاویر و مقایسه آن با تصاویر درخت خون اژدها متوجه تفاوت آشکار این دو درخت می شویم. با توجه به اینکه درخت خون اژدها دارای برگ های سوزنی است، از بالا شبیه بشقاب پرنده گرد و از مقابل به شکل قارچ دیده می شود و هر چهار یا پنج سال یکبار دچار خزان می شود در حالی که درخت چنار زرآباد دارای برگ های پهن بزرگ پنجه ای است و هرسال پائیز برگ های آن به زردی می گراید. درخت چنار از راسته چنارسانان و تیره چناریان است در حالی که درخت خون اژدها از راسته مارچوبه سانان و تیره روسکاسه می باشد.

درخت چنار
نام علمی Platanus
راسته چنارسانان
تیره چناریان
درخت چنار زرآباد

درخت چنار زرآباد قزوین، با برگ های پهن پنجه ای و عصاره قرمز

متأسفانه سایت های خبری مخالف با انتشار این خبر و یکسان دانستن دو درخت چنار زرآباد و درخت خون اژدها سعی در تشویش اذهان دارند؛ در حالی که با مقایسه تصاویر دو درخت شاهد تفاوت فاحش در رده بندی این دو درخت خواهید شد. متأسفانه افراد مغرض تصاویر درخت زرآباد و تنه درخت خون اژدها را بدون نمایش کامل آن در کنار یکدیگر قرار داده اند و به گمانه زنی پرداخته اند، چرا که با نشان دادن تصویر کامل هردو درخت، اهداف شوم آن ها برملا خواهد شد.

درخت چنار

درخت چنار

البته برخی ادعا کرده اند این درخت بیمار است و همین بیماری علت ترشح عصاره قرمز از ساقه و شاخه است و بعد از مدتی در صورت عدم رسیدگی دچار خشکی خواهد شد و از بین می رود.
در پاسخ به این ادعا باید گفت: قدمت این درخت (درخت زرآباد قزوین) به بیش از 600 سال قبل برمی گردد و اگر بنابر بیماری و خشک شدن بود باید تاکنون از بین می رفت.
به نقل از خبرگزاری “مهر” و “مشرق نیوز”، برخی از محققان معتقدند که شهرت این درخت خونین در دوران پادشاهی سطلان حسین صفوی به حدی رسیده بود که افراد متعددی جهت تحقیق و تفحص در صحت و سقم آن به این منطقه آمدند.
از جمله این افراد می توان به رساله چنار خونبار میرزا قوام الدین محمد بن حسینی قزوینی، مخزن البکاء اثر ملا محمد صالح برغانی، کتاب کرامات اثر سید موسی زرآبادی، مقتل سفینه النجاه اثر ابن علی شیرازی، نفایس الاخبار واعظ اصفهانی، رساله چنار خونبار میرزا رضا کامل حسینی قزوینی و منتخب التواریخ محمد هاشم خراسانی، اشاره کرد.
هم چنین شیخ مجتبی قزوینی در کتاب بیان الفرقان، نمازی شاهرودی در مستدرک سفینه البحار، شهید محراب آیت الله دستغیب در داستان های شگفت و مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی نیز در حاشیه عروه الوثقی به این درخت اشاره ای داشته اند.
به گزارش “شیعه نیوز”، این درخت در در چهارمین همایش ملی ثبت آثار تاریخی، با توجه به قدمت و ویژگی های ارزشمند آثار باستانی استان در فهرست ملی میراث طبیعی کشور ثبت شد.

و من الله توفیق

گروه نویسندگان سایتفتنه های آخرالزمان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme