خانه / مقالات / آخرالزمان / ارتباط زلزله های بزرگ یا ابرلرزه ها با آخرالزمان

ارتباط زلزله های بزرگ یا ابرلرزه ها با آخرالزمان

پیشگویی‌های زلزله

آیا آخرالزمان به معنای بحران است؟ چرا مردم ما زمانی که با سختی معیشت، بیماری، خشکسالی، جنگ و حوادث طبیعی مانند زلزله روبرو می شوند می گویند آخرالزمان است؟ یعنی آخرالزمان را با بلا، آفت و جنگ می شناسند.
برای پاسخ به این پدیده و واکنش مردم نسبت به آن و رواج این تفکر با توجه به تعدد زلزله های سال های اخیر و به بهانه زلزله اخیر ایلام، به سراغ روایات و مطالعات دانشمندان این عرصه رفتیم.
حجم روايات آمده از 14 معصوم در خصوص آخرالزمان و نشانه‌هاي ظهور بسيار زياد است به طوري كه 7 هزار روايت راجع به اين موضوع داريم و در خصوص نماز و روزه اين تعداد روايت را نداريم.

از روایات چنین برمی آید بعد از برگزیده شدن پیامبر گرامی اسلام (ص) به رسالت تا ظهور موعود حوادث بزرگی روی می دهد و سپس به قیامت میانجامد. بنابراین آخرالزمان به معناي بحران، جنگ و آفت نيست، و این حاکی از آن است که میان بعثت پیامبر و قیامت فاصله ای نیست اما از آنجا كه در اين ظرف زماني حوادث بزرگ نزديك به هم روي مي‌دهد مردم عادت كرده و آخرالزمان را مساوي با بحران مي‌شناسند.
از جمله حوادث آستانه ظهور امام عصر(ع)، رخداد زلزله‌هایی بزرگ است که در رأس آنها می‌توان به زلزله‌های بزرگ شام و دمشق اشاره کرد. روایات فراوان و روشنی دربارة این زلزله وجود دارد به گونه‌ای که برخی از مکان‌ها و خسارت‌های آن را مشخص می‌سازد.
چنان که آمار جهانی نشان می‌دهد، در بین سال‌های 1000 تا 1800 میلادی؛ یعنی طیّ 800 سال تنها 21 زلزله با قدرت بزرگ روی داده است. در حالی که بین سال‌های 1800 تا 1900، یعنی طی 100 سال، 18 زلزله بزرگ و 50 سال بعد بین 1900 تا 1950، 30 زلزلة بزرگ روی داده است. یعنی تقریباً در طول 50 سال تعداد زلزله‌ها برابر با شمار آنها در طول 850 سال قبل بوده است( The Universal Almanac, Kansas City, 1993)
بین سال‌های 1950 تا 1991، 93 زلزله بزرگ در جهان به وقوع پیوست؛ تقریباً سه برابر و نیم قرن گذشته. این زلزله‌ها موجب مرگ 3/1 میلیون نفر انسان در سراسر کرة خاکی شد. افزایش شدید تعداد زمین لرزه‌ها بسیاری از دانشمندان را متوجّه این موضوع ساخت که زمین به دوره‌ای تازه از حیات خود وارد می‌شود.

زلزله

راجر بیلهام در نشست اتحادیة علم زمین‌شناسی و ژئوفیزیک دربارة سیر این وقایع اعلام کرد: «واقعیت آشکار این است که در دهه‌های آتی شاهد فجایعی خواهیم بود که تاکنون مانند آنها را ندیده‌ایم. تلفات بیش از یک میلیون، پیش آمد غیرممکنی نخواهد بود. 50 درصد جمعیت یک شهر با زمین لرزه‌ای ساده از دست می‌روند». بیلهام گفت: «با وجود اینکه در دهه‌های اخیر زمین لرزه‌ها در مرکز شهرهای بزرگ جهان روی نداده‌اند، امّا نمی‌توان از ادامه این روند مطمئن بود (Deaths in Quackes expected to rise as cities grow Reuter, 3 july 1995).

زلزله

ثبت زلزله

در طول تاریخ بسیاری از انبیا در باره وقع زلزله های شدید یا به تفسیر زمین شناسان ابرلرزه خبر داده اند از جمله:
انجیل متّی
«عیسی در جواب ایشان گفت: زنهار کسی شما را گمراه نکند. ز آن رو که بسا به نام من آمده خواهند گفت که من مسیح هستم و بسیاری را گمراه خواهند کرد و جنگ‌ها و اخبار جنگ‌ها را خواهید شنید. زنهار مضطرب مشوید؛ زیرا وقوع این همه لازم است، لیکن انتها هنوز نیست؛ زیرا قومی با قومی و مملکتی با مملکتی مقاومت خواهند نمود و قحطی‌ها، وباها و زلزله‌ها در جای‌ها پدید آید… آنگاه اگر کسی به شما گوید: اینک مسیح در اینجا یا در آنجا است باور مکنید؛ زیرا که مسیحیان کاذب و انبیای کذبه ظاهر شده، علامات و معجزات عظیمه چنان خواهند نمود که اگر ممکن بودی برگزیدگان را نیز گمراه کردندی. اینک شما را پیش خبر دادم»
(کتاب مقدّس، انجیل متی، ص 41، باب 24، بندهای 1 ـ 8، 23 ـ 28،29 ـ 37 و 42 ـ 46).

اشعیای نبی
که در رؤیای خود تکان های عظیم را در آخرالزمان مشاهده کرد
«اساس و بنیان زمین در حال لرزش است. زمین به شدت در حال جنبش است. زمین تا پایان مانند آدمی مست تلوتلو خواهد خورد و مانند کلبة لرزان خواهد بود… در روز خونریزی بزرگ، زمانی که برج‌ها واژگون می‌شوند»
( كتاب اشعیای نبی، باب 24، بندهای 18 ـ 20 و 25 ـ30).

رسول اکرم (ص)
رسول اکرم(ص) نیز با اشاره به آخرالزمان فرمودند:
«زلزله‌های بسیاری زمین را در خود خواهد گرفت» (کامل سلیمان، روزگار رهایی، ترجمه علی اکبر مهدی پور، ج1، ح130)؛
«شما را به مهدی(ع) بشارت می‌دهم. هنگامی که اختلافات شدید در میان مردم پدید آید و زلزله‌های سختی واقع شود او قیام می‌کند» (روزگار رهایی، ج2، ح1431).

امام صادق (ع)
با بشارت ظهور مهدی(ع) در این باره فرمودند: «مهدی را به شما بشارت می‌دهم که پس از پدید آمدن اختلافات در میان امتم و زلزله‌های بسیار ظهور خواهد کرد» (مجتبی الساده، شش ماه پایانی، ترجمة محمود مطهری نیا، ص64)؛
«از نشانه‌های قیام آن حضرت این است که در سالی پر از زلزله و سرما اتفاق می‌افتد» (مجتبی الساده، شش ماه پایانی، ترجمة محمود مطهری نیا، ص64).

امام محمد باقر(ع)
«قائم قیام نمی‏كند مگر در دوره ترس و وحشت و زمین ‏لرزه‏ها و گرفتاری و بلایی كه گریبان‌گیر مردم می‏گردد و پیش از این وقایع، طاعون شیوع می‏یابد و دوره‏ای كه در میان عرب شمشیری برّان و بین مردم اختلافی سخت و پراكندگی و چنددستگی در دینشان پدیده آمده باشد و در حالشان دگرگونی پیدا شده تا جایی كه آرزومند از شدّت آنچه كه از هاری مردم و خوردن (درندگی) بعضی پاره دیگر را، كه مشاهده می‏كند شبانه روز آرزوی مرگ می‏نماید و هنگامی كه خروج می‏كند خروجش در دوران یأس و ناامیدی (مردم) است. پس خوشا به حال آنكه او را در می‏یابد و از یاران اوست، وای و تمامی وای كسی را كه با او مخالفت ورزد و از فرمانش سرباز زند و از دشمنان او باشد» سپس آن حضرت فرمود: «او به امری نوین و سنّت و طریقه‏ای جدید و قضاوتی تازه قیام خواهد نمود كه بر عرب گران باشد. كار او جز كشتار (معاند) نیست و توبة هیچ كس را نمی‏پذیرد و در كار خدا از سرزنش هیچ خرده‏ گیری باك ندارد»
(غیبت نعمانی، ص 236).

زلزله

زلزله سراوان

در بین زلزله‌شناسان این بحث درگرفته که آیا زمین‌لرزه‌های بسیار بزرگ سالیان اخیر، تنها یک تصادف و پیک آماری هستند یا نشان از رخدادهای بزرگ‌تری دارند؟
به گفته چالز بیوف که در گردهمایی سالیانه انجمن زلزله شناسان امریکا در ممفیس تنسی سخن می گفت، احتمال این که زلزله‌هایی با چنین قدرتی در چنان بازه زمانی کوتاهی رخ دهند کمتر از 4 درصد است.

در تحلیلی که اولین بار در ژوئن 2005 / خرداد 1384 منتشر شد، بیوف و همکارش دیوید پرکینز، از زمین شناسان سازمان زمین‌شناسی امریکا، ادعا کرده‌اند که دور تازه زمین‌لرزه‌های بزرگ شاید نشان‌دهنده آغاز یک دوره از ابر لرزه‌ها در سراسر زمین باشد.

گروه نویسندگان سایتفتنه های آخرالزمان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme