خانه / مقالات / واقعه حره یا قتل عام مردم مدینه

واقعه حره یا قتل عام مردم مدینه

قتل عام مردم مدینه به جرم شکستن بیعت با یزید لعنت الله علیه

جماعتی از اهل مدینه در سال 62 هجری به شام رفتند .(1) وقتی از فجایع اعمال و کفریات یزید با خبر شدند , برگشتند به مدینه بیعت او را شکستند و علنا او را لعن می نمودند و عامل او , عثمان بن محمد بن ابی سفیان را بیرون نمودند.

عبدالله بن حنظله غسیل الملائکه گفت : ای مردم ! ما از شام بیرون نیامده بودیم و خروج بر یزید ننمودیم مگر آنکه دیدیم :” هو رجل لا دین له ینکح الامهات و البنات و الاخوات و شرب الخمر و یدع الصلاه و تقیل اولاد البنیین “. (2)

چون این خبر به یزید رسید مسلم بن عقبه را با لشکر کثیری از اهل شام برای سرکوبی اهل مدینه فرستاد . سه شبانه روز اهل مدینه را قتل عام نمودند.

ابن جوزی و مسعودی و دیگران می نویسند : آنقدر کشتند که خون در کوچه ها جاری شد. ” . حتص تلمتس فی الدماء حتی وصلت الدماء قبر رسول الله و امتلات الروضه و المسجد ” (3)

هفتصد نفر از عامه مسلمین به قتل رسدند. راجع به هتک حرمت و نوامیس مسلمین یکی از عبارات تذکره الخواص سبط ابن جوزی (4) که از ابوالحسن مدائنی نقل میکند: ” ولدت الف امراه بعد الحره من غیر زوج ” یعنی بعد از واقعه حره (قتل عام مردم مدینه ) هزار زن بدون شوهر وضع حمل نمودند.

پی نوشت :

1– تکره الخواص , سبط ابن جوزی, ص 288-289 .ط المکتبه الحیدریه ,نجف اشرف

2– او مرد بی دینی است که نزدیکی می نماید با مادرها و دخترها و خواهرها. شراب میخورد و نماز نمیخواند و اولاد پیغمبران را میکشد.

3– به قدری خون در کوچه های مدینه جاری بود که مردم در خون فرو رفته بودند تا این که خون به قبر رسول خدا رسید و روضه و مسجد آن حضرت پر از خون گردید.

4– تذکره الخواص , سبط ابن جوزی, ص 289 , ط المکتب الحیدریه , نجف اشرف 

منبع:

کتاب شبهای پیشاور نوشته سلطان الواعظین

قبر یزید بن معاویه ملعون

قبر یزید بن معاویه ملعون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme