خانه / اخبار / گزارش هاآرتص از 9 سال شکست اسرائیل در غزه

گزارش هاآرتص از 9 سال شکست اسرائیل در غزه

 پیروز دانستن اسرائیل یک نتیجه گیری مضحک است . نتانیاهو می‌ترسید عملیات نظامی در غزه از کنترلش خارج شود.

به نظر می‌رسد که عملیات نظامی اسرائیل در غزه به پایان رسیده است، اما اینکه این جنگ چه زمانی و کجا آغاز شد، سوال متفاوتی است.

به گزارش نامه نیوز، سایت روزنامه هاآراتص چاپ اسرائیل در گزارشی یک روز پس از آغاز آتش بس 72 ساعت میان تل‌آویو و حماس در گزارشی با عنوان «9 سال شکست در غزه» نوشت: آخرین شلیک موشک های کوتاه برد از غزه و دقایقی پیش از ساعت آغاز آتش بس به سمت شمال اراضی اشغالی فلسطین بود؛ یک پایان تلخ برای این دور از خشونت ها در غزه.

نوشتن درباره آتش‌بس در هفته‌های اخیر به موضوعی ریسک پذیری تبدیل شده بود؛ اکنون، در حالی که صبح سه شنبه، آتش بس مورد موافقت هیئت فلسطینی حاضر در نشست قاهره و کابینه اسرائیل قرار گرفت به نظر می رسد دو طرف از گزینه های خود در این دور از درگیری‌ها خسته شدند و مصر در نهایت توانست نفوذ خود را برای آوردن دو طرف پای دو میز جداگانه اعمال کند.

شکست اسرائیل در غزه

شکست اسرائیل در غزه

اگر این درگیری‌ها در آستانه پایان یافتن است، این جنگ چه زمانی و چگونه آغاز شد؟

آن پنجشنبه شب، زمانی که آن سه نوجوان دزدیده و کشته شدند، نقطه آشکار آغازین این درگیری‌ها بود. برای برخی این موضوع بیانگر این بود که حماس به دنبال انتقام از اسرائیل در کرانه باختری است.

این ادعا، فکر اثبات شده ای نبود که ربایش و کشتار نوجوانان اسرائیلی در ادامه اعضای حماس را متهم می کرد؛ کسانی که دستورات خود را از بالا می گرفتند. ادعای مطرح شده درباره ربایش سه نوجوان اسرائیلی از سوی دولت و نیروهای ارتش اسرائیل نیز مورد استفاده قرار گرفت تا عملیات نظامی ویران کننده ای را علیه حماس نخست در کرانه باختری و سپس در غزه آغاز کنند.

بنیامین نتانیاهو اما هر پیشنهادی که درباره آتش بس مطرح شده بود را پذیرفت و در مقابل فشارهای وزرای کابینه اش در قبال ادامه جنگ ایستاد. نتانیاهو خواستار ادامه جنگ نبود. وی بیم آن داشت که عملیات نظامی در غزه از کنترلش خارج شود و هزینه های بسیاری به همراه داشت.

برای ارتش و دولت اسرائیل اما نقطه آغاز جنگ علیه غزه ششم جولای بود، زمانی که نخستین تونل حماس تخریب شد و شش نفر از نیروهای حماس که در تونل بودند کشته شدند. یک روز بعد اما حماس در تلافی تخریب و کشته شدن اعضایش حملاتی را متوجه اسرائیل کرد که پس از آن جنگ رسما آغاز شد.

اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است، آیا این موفقیت بود؟ تنها کافی است که از جنبه محدودی به آنچه طی چهار هفته گذشته ، رخ داد نگاه کنید. بیش از یک هزارو 700 فلسطینی که حداقل نیمی از آنها غیر نظامی بودند کشته شدند و بیش از 8 هزار نفر زخمی و در طرف مقابل نیز 67 نیروی نظامی اسرائیل کشته شدند. صدمات بسیاری به باریکه غزه و به اقتصاد، جایگاه دیپلماتیک و تصویر اسرائیل در جهان وارد شد.

این جنگ اما نه در تاریخ 7 جولای گذشته آغاز شد و نه به دلیل ربایش نوجوانان اسرائیل در 12 ژوئن.

اسرائیل با غزه، آوارگان فلسطینی، نفرت و ناامیدی مردم این منطقه مواجه شده است. آن هم از زمان پایان جنگ استقلال در سال 1949. اما برقراری آتش بس میان تل‌آویو و حماس طی شش دهه و نیم دشمنی، 9 سال پیش نیز تکرار شده بود.

مذاکرات توخالی و بی نتیجه بسیاری درباره اینکه حماس و یا اسرائیل پیروز این جنگ هستند وجود دارد، این یک موضوع مضحک است زیرا پیروز دانستن اسرائیل در جنگ علیه غزه، یک نتیجه گیری از پیش تعیین شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme